Чи є у моєї дитини розлад дефіциту уваги та гіперактивність?

"Він почав ходити в 10 місяців, і з того часу я не присіла ні на хвилину. Він постійно носиться по квартирі, збиваючи все на своєму шляху. На зауваження не реагує. Спить мало. Відразу ж забуває, що тільки що зробив. Ніколи нічого не доводить до кінця. Може сидіти довго з одним лише планшетом. На уроках постійно відволікається і заважає іншим дітям". Якщо ваша дитина поводиться схожим чином, можливо, прийшов час детальніше дослідити РДУГ.


Зміст статті

Що таке РДУГ

Розлад із дефіцитом уваги та гіперактивністю (РДУГ) — це поведінковий розлад, який включає такі симптоми як неуважність, гіперактивність та імпульсивність. Попри те, що РДУГ найчастіше діагностують у дитячому віці, це хронічний розлад, який зберігатиметься у людини протягом усього життя. Завдання батьків і спеціалістів — знизити вплив розладу.

РДУГ наявний у 5-7 % людей, включаючи дітей і дорослих.

Симптоми РДУГ

Для постановки діагнозу симптоми повинні почати проявлятися вже в дитинстві, в різних ситуаціях, і бути наявними протягом не менше 6 місяців.

Неуважність

Дитина легко відволікається, не слідує вказівкам, не закінчує розпочате. Може здатися. що дитина не слухає. Допускає багато помилок, забуває про повсякденні справи. Не любить занять, які вимагають сидіння на одному місці, часто губить особисті речі, витає в хмарах.

Гіперактивність

Про гіперактивність говорять, коли дитина постійно перебуває в русі: бігає, лазить по меблях. Якщо її вдалося всадити на місце, дитина корчиться, совається на стільці. Вона не може грати в спокійні ігри й надмірно балакуча.

Імпульсивність

Імпульсивність проявляється, перш за все, в неможливості дочекатися своєї черги в грі, у вигукуванні відповідей на уроках, перебиванні інших.

Найбільше незручностей РДУГ заподіює дитині й оточуючим під час навчання в школі. Симптоми РДУГ зазвичай полегшуються з віком, але багато дорослих, у яких діагностовано цей стан в молодому віці, продовжують відчувати проблеми. Вони більш схильні до асоціального способу життя і хімічних залежностей.

Люди зі РДУГ можуть також мати проблеми зі сном, підвищену тривожність, розлади шкільного навчання.

У дитини може бути яскраво виражений тільки один із симптомів. Наприклад, дитина з неуважністю без гіперактивності виглядає дуже спокійним, оскільки вона занурена в свої думки.

РДУГ — один з факторів низької успішності в шкільному навчанні.

Причини виникнення і прогнози

Нині не існує єдиного погляду на причини виникнення РДУГ. В якості основної причини називають “спадковість”. Однак, існують й інші фактори ризику:

  • вживання матір’ю алкоголю, тютюну або наркотиків під час вагітності;
  • вплив токсинів, зокрема свинцю, впродовж перших місяців життя;
  • мала вага при народженні;
  • травми голови.

До РДУГ не призводять надмірний перегляд телевізора або вживання цукру

У дитячому віці через свою рухливість дитина зі РДУГ може отримати серйозну травму, тому дуже важливо направити її активність в потрібне русло — записати в басейн, на спортивні заняття або танці. Через імпульсивність у дитини можуть не складатися відносини з однолітками. Таку дитину можуть вважати вискочкою, хуліганом.

Через нездатність всидіти на одному місці, підліток зі РДУГ схильний до ризикової поведінки, може пристраститися до наркотиків або рано почати сексуальне життя. Підліток зі РДУГ безтурботний і легковажний, тому легко може потрапити в погану компанію.

Про те, як проявляється РДУГ у дорослих можна прочитати в нашому пості у Фейсбуці.

Однак, в цілому, багато людей зі РДУГ живуть щасливим і повним життям, а вчасно помічені й скориговані симптоми можуть повністю зникнути.

Діагностика РДУГ в центрі Neuroflex