Як допомогти дитині з дефіцитом уваги?

Ваша дитина сіла робити уроки, але через півхвилини відволіклась на шум за вікном. Начебто щойно прибирала речі, але ось вже грається з котом. Збиралася переодягнутися, але взялася за планшет. Дітям з дефіцитом уваги та гіперактивністю складно зосередитися на одній справі. Тут зібрані рекомендації, які допоможуть дитині впоратися з імпульсивністю і полегшать життя сім'ї.

Дитина із синдромом дефіциту уваги - Neuroflex

Зміст статті

Плануйте день дитини

Навіщо? Дітям із дефіцитом уваги простіше сконцентруватися, коли вони знають, чого очікувати. Тому для них настільки важливо мати розпорядок дня.

Що робити? Складіть для дитини розклад. Пропишіть, о котрій годині вона збирається в школу, приймає їжу, робить уроки, гуляє та грається. Якщо справ занадто багато, спробуйте об’єднати два-три пункти в один. Наприклад, “Зробити домашнє завдання з математики та літератури” або “скласти іграшки в коробку, а одяг в шафу”.

Повісьте роздрукований графік на стіну і запропонуйте дитині самій відзначати виконані справи — так їй буде простіше зберігати увагу. А щоб вона могла стежити за часом, використовуйте таймер. Наприклад, ви знаєте, що на домашнє завдання з математики дитині, в середньому, потрібно півгодини. Ставите таймер на стіл, де вона робить уроки, і просите слідкувати за часом.

Щоб витрачати на планування менше сил, спробуйте оптимізувати процес. Подумайте, чи є серед тижня дні, коли режими збігаються. Припустимо, щопонеділка й щочетверга дитина до 12:00 перебуває в школі, а о 15:00 йде в басейн. Отже, в ці дні тижня ви використовуєте один і той же розклад.

Давайте чіткі інструкції

Навіщо? Дітям з дефіцитом уваги складніше зрозуміти, чого очікують від них батьки й вчителі. Загальні інструкції на кшталт “приберися у своїй кімнаті” з ними не працюють.

Що робити? Давайте дитині максимально конкретні вказівки. Наприклад, не просіть її навести порядок в спальні або підготуватися до школи. Скажіть: “Склади, будь ласка, іграшки в коробку і прибери одяг зі стільця в шафу” або “поклади в рюкзак пенал, зошити й підручники з російської мови та математики. Склади в пакет одяг і кросівки для фізкультури”. Найімовірніше, з таким підходом дитині буде простіше виконати ваше прохання.

Давайте дитині короткі, але максимально конкретні інструкції

Усувайте відволікаючі фактори

Навіщо? Діти з дефіцитом уваги не можуть не реагувати на фактори, з якими легко справляються звичайні люди. Щоб дитині було простіше виконати домашнє завдання, організуйте для неї навчальне місце.

Що робити? Розмістіть письмовий стіл посередині кімнати, якомога далі від вікон і дверей. Закрийте домашніх тварин в іншій кімнаті. Приберіть телефон, ноутбук, планшет.

Допоможіть дитині приступити до занять: розкладіть на столі зошити, підручники, канцелярське приладдя. Разом сплануйте те, що потрібно зробити: який параграф прочитати або який приклад розв’язати.

Зверніться до дитячого психолога

Навіщо? Психотерапія — один з ефективних методів корекції поведінки у дітей з дефіцитом уваги. В ігровій формі фахівець з’ясує, що бентежить дитину та заважає їй виконувати повсякденні справи. Допоможе краще зрозуміти себе і свої особливості, адаптуватися до школи.

Що робити? Шукайте психолога або психотерапевта, який спеціалізується на вашій проблемі. Зазвичай вони приймають в центрах, де надають допомогу дітям з особливостями розвитку.

Зокрема, психотерапевтичні заняття для дітей з дефіцитом уваги проводять в центрі психологічної діагностики та когнітивної реабілітації Neuroflex. Тривалість одного заняття — 50 хвилин. Психолог спілкується з дитиною наодинці, але при необхідності зустрічається з батьками, щоб обговорити прогрес і відповісти на питання.

Можливо, вам складно прийняти особливості дитини, ви відчуваєте себе розгубленим, пригніченим або знесиленим — це нормально. Психотерапія допоможе знайти ресурси, підтримати себе і дитину. Заняття проводяться індивідуально з фахівцем або в групі для батьків дітей з особливостями розвитку.

Вигадайте систему заохочень

Навіщо? Система заохочень вирішує відразу два завдання. По-перше, створює мотивацію для виконання певної справи. А, по-друге, допомагає збалансувати самооцінку — діти з дефіцитом уваги часто відчувають, ніби з ними щось не так.

Що робити? Виберіть дві-три справи, на яких дитині потрібно зосередитись протягом місяця. Наприклад, брати в школу змінне взуття, складати іграшки в коробку і робити уроки у відведений час. Найкраще вибрати справи, які повторюються з різною періодичністю. Припустимо, одну дію дитина виконує щодня, а іншу — раз на тиждень.

Продумайте нагороду за кожну успішну дію. За щоденні справи нагороди невеликі, наприклад, печиво або перегляд мультиків на десять хвилин довше ніж зазвичай.

За щотижневі або щомісячні дії нагорода більш суттєва, припустимо, похід в дитячий центр або нова іграшка. Обговоріть разом з дитиною, що саме вона хоче отримати. 

Допоможіть дитині зняти нервову напругу

Навіщо? Спорт і фізична активність допомагають дитині виплеснути енергію здоровим способом, поліпшити концентрацію та знизити тривогу.

Що робити? Намагайтеся, щоб протягом дня у дитини було побільше фізичної активності. Знайдіть поблизу від будинку дитячий майданчик або парк, де дитина змогла б безпечно бігати та гратись.

Запишіть її в спортивну секцію. При цьому важливо, щоб дитина сама вирішила, чим хоче займатися. Якщо їй складно вибрати, обговоріть разом можливі варіанти.

Фізична активність і спорт допоможуть випустити зайву напругу

Допоможіть розвинути увагу та пам’ять

Навіщо? Робота над розвитком уваги й пам’яті допоможе дитині справлятися з навчанням і контролювати імпульсивність.

Що робити? Запишіть дитину на заняття з нейрокорекції. Під час них дитина виконує вправи під наглядом спеціаліста. Кругові рухи очима, підйоми рук і ніг, розгойдування розвивають контроль, асоціативні зв’язки й здібності до просторового орієнтування. А вправи на мову й артикуляцію допомагають подолати труднощі в навчанні.

Заняття на розвиток уваги й пам’яті проводять в центрі психологічної діагностики та когнітивної реабілітації Neuroflex. Перед початком занять ви проконсультуєтесь зі спеціалістом. Він підбере програму, з урахуванням особливостей вашої дитини.

Діагностика РДУГ в центрі Neuroflex