Діти з розладом дефіциту уваги та гіперактивності (РДУГ): спосіб життя та рекомендації

Оскільки РДУГ - складний розлад, а кожна людина зі розладом дефіциту уваги та гіперактивності унікальна, важко дати рекомендації, які б спрацювали для кожної дитини. Однак, деякі з наступних порад можуть допомогти створити середовище, в якому ваша дитина зможе досягти успіху.


Зміст статті

Оскільки РДУГ – складний розлад, а кожна людина зі розладом дефіциту уваги та гіперактивності унікальна, важко дати рекомендації, які б спрацювали для кожної дитини. Однак, деякі з наступних порад можуть допомогти створити середовище, в якому ваша дитина зможе досягти успіху.

Діти вдома

Проявляйте до своєї дитини багато тепла

Діти повинні чути, що їх люблять і цінують. Зосередження уваги лише на негативних аспектах поведінки вашої дитини може зашкодити вашим відносинам і вплинути на впевненість у собі та самооцінку. Якщо ваша дитина насилу сприймає словесні знаки прихильності, посмішка, поплескування по плечу або обійми можуть показати вашу турботу. Шукайте моделі поведінки, за які ви можете регулярно хвалити свою дитину.

Знайдіть способи підвищити її самооцінку

Діти зі РДУГ часто добре справляються з художніми проектами, уроками музики, танців або бойового мистецтва. Вибирайте види діяльності, виходячи з інтересів та здібностей вашої дитини. У всіх дітей є особливі таланти та інтереси, які можна розвинути. Часті невеликі успіхи допомагають зміцнити самооцінку.

Використовуйте прості слова і демонстрацію, коли даєте дитині вказівки

Говоріть повільно і спокійно, будьте дуже точні та конкретні. Давайте одну вказівку за раз. Зупиняйтесь і встановлюйте зоровий контакт з дитиною до і під час того, як даватимете вказівки.

Визначте важкі ситуації

Намагайтеся уникати потрапляння вашої дитини у важкі для неї ситуації, такі як відсидіти довгі презентації або піти на шопінг в торгових центрах і магазинах, де асортимент товарів може бути величезним.

Використовуйте тайм-аути для дисципліни.

Почніть з твердої дисципліни, сповненої любові, яка заохочує хорошу поведінку і нівелює негативну. Тайм-аути повинні бути відносно короткими, але достатньо довгими для того, щоб дитина могла взяти себе в руки. Ідея полягає в тому, щоб перервати і розрядити неконтрольовану поведінку. Від дітей також можна очікувати прийняття результатів їх вибору.

Працюйте над організованістю

Допоможіть дитині організувати і вести щоденно зошит або таблицю завдань і занять, а також переконайтеся, що у неї є тихе місце для занять. Згрупуйте предмети в дитячій кімнаті і зберігайте їх в чітко визначених місцях. Постарайтеся допомогти дитині підтримувати порядок в її середовищі. 

Намагайтеся дотримуватися регулярного графіку прийому їжі, дрімоти і сну

Дітям зі РДУГ важко приймати зміни і пристосовуватися до них. Використовуйте великий календар, щоб позначати майбутні особливі види діяльності й повсякденні справи. Уникайте або, принаймні, попереджайте дітей про раптові переходи від одного виду діяльності до іншого.

Заохочуйте соціальну взаємодію

Допоможіть дитині освоїти соціальні навички шляхом моделювання, розпізнавання і заохочення позитивних взаємодій з однолітками.

Прийміть у звичку здоровий спосіб життя

Переконайтеся, що ваша дитина достатньо відпочиває. Намагайтесь не допустити перевтоми дитини, тому що виснаження часто посилює симптоми РДУГ. Дуже важливо для здорового розвитку, щоб ваша дитина харчувалася збалансованою їжею. Регулярні фізичні вправи не тільки корисні для здоров’я, а й можуть позитивно впливати на поведінку, якщо включені у лікування.

Діти в школі

Дізнайтеся все можливе про РДУГ та існуючі можливості, щоб допомогти вашій дитині досягти успіху. Ви – найкращий захисник своєї дитини.
Залишайтеся в тісному контакті з вчителями та підтримуйте їх зусилля допомогти вашій дитині в класі. Переконайтеся, що вчителі уважно стежать за роботою вашої дитини, дають позитивні відгуки, проявляють гнучкість і терпіння. Попросіть їх бути дуже чіткими в своїх інструкціях і очікуваннях.