
Зміст статті
До 1970-х років була популярною хибна думка, що РДУГ — це дитячий розлад, який з роками слабшає, а потім сходить нанівець. На жаль, це не так. Дослідження, проведені в США, показують, що в більш ніж 50% випадків симптоми розладу проявляються і в дорослих. Часто люди старшого віку дізнаються про власний розлад, тільки коли приводять свою дитину із РДУГ до спеціалістів.
Типи РДУГ і їх прояви у дорослих
Дорослий із РДУГ з посиленою гіперактивністю:
- не може всидіти на місці, схоплюється, ходить по кімнаті;
- часто змінює положення тіла;
- перебиває, закінчує речення за інших, змінює тему;
- багато й емоційно розмовляє;
- метушиться, дратується, коли щось робиться занадто повільно, на його думку;
- не може дочекатися своєї черги;
- вихоплює речі чужих людей, не чекаючи дозволу.
Дорослий із РДУГ з посиленою неуважністю:
- упускає навіть важливі деталі та легко відволікається;
- не може зосередитися на завданні;
- швидко починає нудьгувати;
- відчуває труднощі в навчанні або організації нової інформації;
- губить речі або часто перекладає речі, а потім не може їх знайти;
- швидко втрачає нитку розмови, занурюється у свої думки;
- може не слухати, навіть коли говорять безпосередньо з ним;
- відчуває труднощі, коли потрібно слідувати чітким інструкціям;
- обробляє інформацію повільніше, ніж колеги, і з великою кількістю помилок.
Дорослий із РДУГ змішаного типу може проявляти майже будь-який набір ознак, описаних нами вище. Щоб діагностувати РДУГ цього типу, потрібно, щоб у людини було не менше ⅔ симптомів з обох списків.
Супутні розлади
Хоча РДУГ не викликає ні психічні захворювання, ні проблеми розвитку, інші розлади часто виникають поряд із РДУГ і ускладнюють лікування. До них належать: розлади настрою, тривожні та інші розлади психіки.
У багатьох дорослих із РДУГ діагностують депресію, біполярний розлад та інші розлади настрою. Хоча ці проблеми не обов’язково пов’язані безпосередньо із РДУГ, повторювані невдачі в різних сферах життя через РДУГ можуть погіршити депресію. Тривожність теж посилюється викликаними РДУГ проблемами, особливо в соціальній сфері.
Дорослі із РДУГ мають підвищений ризик інших психічних розладів, таких як розлади особистості, періодичні вибухові розлади та токсикоманія.
Первинна самодіагностика РДУГ у дорослих
Майже у кожного в житті є моменти, коли проявляються деякі симптоми, схожі на РДУГ. Якщо труднощі виникли недавно або в минулому проявляли себе рідко і слабо, найімовірніше, у вас немає РДУГ. Розлад діагностують лише тоді, коли симптоми достатньо серйозні, щоб викликати постійні проблеми в більш ніж одній області вашого життя. Такі постійні руйнівні симптоми можна простежити до раннього дитинства.
Ми адаптували для вас опитувальник ASRS Screener, розроблений Всесвітньою організацією охорони здоров’я та робочою групою з РДУГ у дорослих. Опитувальник призначений для приблизної самостійної оцінки, а для точного діагнозу потрібен клінічний тест, який проведе спеціаліст.
“Так” чи “ні”?
- Мені часто важко зосередитися і довести до розуму проект, коли найцікавіші частини вже зроблені;
- Я якомога на довше відкладаю роботу над завданням, якщо на нього з самого початку потрібно виділити багато часу і сил;
- Я легко відволікаюся на шум і будь-яку активність поруч. Коли мені хтось щось розповідає, я швидко відволікаюся або занурююся у свої думки;
- Я часто смикаю ногою, здригаюся і соваюся, коли потрібно довго сидіти на одному місці;
- Роблю безглузді помилки, коли працюю над рутинним, нудним або складним завданням, яке вимагає зосередженості;
- Я майже не можу утримати увагу на завданні, яке вимагає монотонного повторення якихось дій;
- Мені складно запам’ятати з ким я збираюся зустрітися і кому що пообіцяв;
- Я часто приймаю імпульсивні рішення і роблю щось в результаті емоційного спалаху — витрачаю гроші, змінюю плани, починаю новий проект;
- Коли мене щось дійсно захоплює, я можу працювати годинами, навіть якщо в цей час обіцяв зробити щось інше або зустрітися з кимось;
- Мені складно зупинитися, навіть коли я знаю, що те, що я роблю, мені шкодить — переїдаю, п’ю більше, ніж потрібно, спускаю гроші на імпульсивні покупки;
- Мені складно по-справжньому розслабитися навіть наодинці з собою;
- Часто я занадто багато говорю, і навіть коли відчуваю, що людям не дуже цікаво, не можу зупинитися;
- Закінчую речення за інших людей, часто перебиваю, відводжу розмову в інший бік;
- Я просто терпіти не можу черги, можу все кинути й піти, навіть коли необхідно почекати;
- Мені складно себе організувати навіть у звичній обстановці;
- Коли мені дають нове завдання, я досить довго прокрастиную, перш ніж приступити, навіть коли у мене є і час, і сили для роботи;
- Іноді я впадаю у відчай, відчуваючи, що як би я не намагався, я не зможу досягти своїх цілей;
- Якщо справа рухається повільно, я впадаю в сильне нетерпіння, засмучуюся, втрачаю енергію;
- Мені часто потрібна додаткова стимуляція — азартні ігри, швидкісне водіння, лютий шопінг, галаслива компанія, екшен-фільм і відеоігри;
- У мене досить часто бувають проблеми через те, що я роблю або кажу щось, не подумавши.
Немає точної кількості позитивних відповідей, які б свідчили про те, що вам варто хвилюватися через РДУГ або якийсь інший розлад. Разом з тим, якщо ви погодилися з більш ніж 10-12 твердженнями, це може бути приводом для консультації зі спеціалістом.
Обстеження замість соціальних помилок
Багато симптомів РДУГ стигматизуються в суспільстві як недоліки людини, в яких вона сама винна. Називаючи симптом, люди відразу придумують йому причину — лінь, нестача самоорганізації, дурість, невихованість, нахабство, тощо. Впевнені, ви чули, як про когось говорять:
- “Він ніколи нічого не може довести до розуму. Йому просто потрібно перестати лінуватися.”
- “Вона весь час запізнюється, з такою неорганізованістю кар’єру не побудуєш.»
- “Так йому потрібно заспокійливі пити, нервовий, смиканий, постійно «на підриві».”
- “Вона погано вихована, постійно влазить в чужу розмову, перебиває на півслові, тощо”
Хибні уявлення суспільства і стигматизація психологічних розладів — нерідкі причини того, чому люди навіть з вираженими симптомами РДУГ не звертаються за консультацією до спеціалістів та не проходять діагностику.
Соціальний тиск змушує людей вважати симптоми РДУГ проблемою, якої можна було б уникнути, май ми більше сили волі. Як і з іншими психологічними розладами — це хибна думка. Не можна побороти депресію, “просто вставши з дивана”, і не можна впоратися із РДУГ, “просто зосередившись” або “просто переставши сіпатися”. У діагностиці та корекції РДУГ мало “простого”, але і майже немає “неможливого”. Якщо правильно діагностувати і скорегувати симптоми, людина із РДУГ буде жити щасливим життям і з великою ймовірністю досягне успіху в тому, в чому захоче.